Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AS11BV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AS11BV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AS11BV
| Part No | AS11BV |
|---|---|
| Manufacturer | NKK Switches |
| Description | SWITCH SLIDE SPST 0.4VA 28V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 50,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Off |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 260gf |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Circuit: | SPST |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle, Vertical |
| Packaging: | Tray |
| Detailed Description: | Slide Switch SPST Through Hole, Right Angle, Vertical |
| Actuator Type: | Flush |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | Flush |
| Series: | AS |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Other Names: | AS11BV-RO AS11BV-RO-ND |
| Voltage Rating - AC: | 28V |
| Switch Travel: | 2.50mm |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply AS11BV , send us a request quote to request AS11BV pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AS11BV.The price and lead time for AS11BV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AS11BV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for AS11BV
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
AS1100 DB | ams | BOARD DEMO AS1100 | RFQ >> |
![]() |
AS1100PE | ams | IC LED 8-DIGIT DRIVER 24DIP | RFQ >> |
![]() |
AS1100PL | ams | IC LED 8-DIGIT DRIVER 24DIP | RFQ >> |
![]() |
AS1100WE | ams | IC LED 8-DIGIT DRIVER 24-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1100WE-T | ams | IC DRIVER LED 8-DIGIT 24-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1100WL | ams | IC DRIVER LED 8-DIGIT 24-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1100WL-T | ams | IC LED 8-DIGIT DRIVER 24-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1101-T | ams | IC LED DRVR LIN DIM 80MA SC70-6 | RFQ >> |
| AS1102 | LeCroy (Teledyne LeCroy) | GEN 125MHZ 2CH 16BIT 1GS/S | RFQ >> | |
![]() |
AS1102-T | ams | IC LED DRVR LIN DIM 40MA SC70-6 | RFQ >> |
| AS1102D | LeCroy (Teledyne LeCroy) | GEN 125MHZ 2 +18CH 16BIT 1GS/S | RFQ >> | |
![]() |
AS1103-T | ams | IC LED DRVR LIN DIM 40MA SC70-6 | RFQ >> |
| AS1104 | ams | IC LED DRIVER LIN DIM 40MA 8MSOP | RFQ >> | |
| AS1104 | LeCroy (Teledyne LeCroy) | GEN 125MHZ 4CH 16BIT 1GS/S | RFQ >> | |
| AS1104-T | ams | IC LED DRIVER LIN DIM 40MA 8MSOP | RFQ >> | |
| AS1104D | LeCroy (Teledyne LeCroy) | GEN 125MHZ 4 + 36CH 16BIT 1GS/S | RFQ >> | |
![]() |
AS1105WL | ams | IC LED 4-DIGIT DRIVER 20-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1105WL-T | ams | IC DRIVER LED 4-DIGIT 20-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1106PE | ams | IC LED 8-DIGIT DRIVER 24DIP | RFQ >> |
![]() |
AS1106PL | ams | IC LED 8-DIGIT DRIVER 24DIP | RFQ >> |
![]() |
AS1106PL_DK_SB | ams | BOARD DEMO AS1106 | RFQ >> |
![]() |
AS1106WE | ams | IC LED 8-DIGIT DRIVER 24-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1106WE-T | ams | IC DRIVER LED 8-DIGIT 24-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1106WL | ams | IC LED 8-DIGIT DRIVER 24-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1106WL-T | ams | IC DRIVER LED 8-DIGIT 24-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1107PL | ams | IC LED 8-DIGIT DRIVER 24DIP | RFQ >> |
![]() |
AS1107WL | ams | IC DRIVER LED 8-DIGIT 24-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1107WL-T | ams | IC LED 8-DIGIT DRIVER 24-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1108PL | ams | IC LED 4-DIGIT DRIVER 20DIP | RFQ >> |
![]() |
AS1108WL | ams | IC LED 4-DIGIT DRIVER 20-SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1108WL-T | ams | IC DRIVER LED 4-DIGIT 20-SOIC | RFQ >> |
| AS1109-BQFR | ams | IC LED DRIVER LINEAR 100MA 16QFN | RFQ >> | |
![]() |
AS1109-BQFT | ams | IC LED DRIVER LINEAR 100MA 16QFN | RFQ >> |
![]() |
AS1109-BSOT | ams | IC LED DRIVER LIN 100MA 16SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1109-BSOU | ams | IC LED DRIVER LIN 100MA 16SOIC | RFQ >> |
![]() |
AS1109-BSST | ams | IC LED DRIVER LIN 100MA 16QSOP | RFQ >> |
![]() |
AS1109-BSSU | ams | IC LED DRIVER LIN 100MA 16QSOP | RFQ >> |
![]() |
AS1109-BSSU-Z | ams | IC LED DRIVER LIN 100MA 16QSOP | RFQ >> |
| AS1109-QF_EK_ST | ams | BOARD EVAL AS1109 | RFQ >> | |
| AS1110-BQFR | ams | IC LED DRIVER LINEAR 100MA 28QFN | RFQ >> | |
![]() |
AS1110-BQFT | ams | IC LED DRIVER LINEAR 100MA 28QFN | RFQ >> |
| AS1110-BSST | ams | IC LED DRIVER LIN 100MA 24SSOP | RFQ >> | |
| AS1110-BSSU | ams | IC LED DRIVER LIN 100MA 24SSOP | RFQ >> | |
| AS1110-QF_EK_ST | ams | BOARD EVAL AS1110 | RFQ >> | |
| AS1111A-BWLT | ams | IC LED DVR DUAL 80MA 6WLCSP | RFQ >> | |
| AS1111A-WL_EK_ST | ams | EVALUATION KIT AS1111A WLCSP | RFQ >> | |
| AS1111B-BWLT | ams | IC LED DVR TRIPLE 40MA 6WLCSP | RFQ >> | |
| AS1111C-BDFT | ams | IC LED DVR QUAD 40MA 8MLPD | RFQ >> | |
| AS1111C-DF_EK_ST | ams | EVALUATION KIT AS1111C MLPD | RFQ >> | |
| AS1112-BQFT | ams | IC LED DRIVER LIN 100MA 32TQFN | RFQ >> |






