Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APTDF400AA100G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APTDF400AA100G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APTDF400AA100G
| Part No | APTDF400AA100G |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE MODULE 1KV 500A SP6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | LP4 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | SP6 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Standard 1000V 500A Chassis Mount LP4 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2.7V @ 400A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 250µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 32 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Anode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 500A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Reverse Recovery Time (trr): | 290ns |
Introduce
We can supply APTDF400AA100G , send us a request quote to request APTDF400AA100G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APTDF400AA100G.The price and lead time for APTDF400AA100G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APTDF400AA100G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





