Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AM51613C63N-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AM51613C63N-A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AM51613C63N-A
| Part No | AM51613C63N-A |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
| Operating Position: | 0.602" (15.3mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Lever, Straight |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Overtravel: | 0.087" (2.2mm) |
| Pretravel: | 0.296" (7.5mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | AM5 |
| Release Force: | 15gf |
| Operating Force: | 90gf |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Differential Travel: | 0.080" (2.0mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Features: | Cadmium Free |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 16A (AC), 600mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply AM51613C63N-A , send us a request quote to request AM51613C63N-A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AM51613C63N-A.The price and lead time for AM51613C63N-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AM51613C63N-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for AM51613C63N-A
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
AM51110A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51110C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51110D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51111A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51111C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51111D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51112A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51112C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51112D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51113A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51113C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51113D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51114A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51114C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51114D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51115A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51115C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51115D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51116A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51116C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51116D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51120A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51120C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51120D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51121A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51121C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51121D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51122A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51122C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51122D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51123A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51123C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51123D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51124A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51124C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51124D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51125A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51125C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51125D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51126A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51126C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51126D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51130A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51130C43-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51130C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51130D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51131A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51131C43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51131D43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 125V | RFQ >> |
![]() |
AM51132A43N-A | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 125V | RFQ >> |





