Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy AISC-1210HS-6R8K-T2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy AISC-1210HS-6R8K-T2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
AISC-1210HS-6R8K-T2
| Part No | AISC-1210HS-6R8K-T2 |
|---|---|
| Manufacturer | Abracon Corporation |
| Description | FIXED IND 6.8UH 480MA 1.1 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 6.8µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.051" (1.30mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 55MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 1.1 Ohm Max |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 480mA |
| Current - Saturation: | 500mA |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 6.8µH Unshielded Wirewound Inductor 480mA 1.1 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Series: | AISC-1210HS |
| Q @ Freq: | 10 @ 1MHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | AISC-1210HS-6R8K-T2TR AISC1210HS6R8KT2 |
Introduce
We can supply AISC-1210HS-6R8K-T2 , send us a request quote to request AISC-1210HS-6R8K-T2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AISC-1210HS-6R8K-T2.The price and lead time for AISC-1210HS-6R8K-T2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part AISC-1210HS-6R8K-T2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





