Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADUM1250SRZ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADUM1250SRZ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ADUM1250SRZ
| Part No | ADUM1250SRZ |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | DGTL ISO 2.5KV 2CH I2C 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Number of Channels: | 2 |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 5.5 V |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | - |
| Isolated Power: | No |
| Voltage - Isolation: | 2500Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Pulse Width Distortion (Max): | 145ns, 85ns |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Channel Type: | Bidirectional |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Rise / Fall Time (Typ): | - |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Data Rate: | 1Mbps |
| Detailed Description: | I²C Digital Isolator 2500Vrms 2 Channel 1Mbps 25kV/µs CMTI 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Series: | iCoupler® |
| Base Part Number: | ADUM1250 |
| Type: | I²C |
| Inputs - Side 1/Side 2: | 2/2 |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 25kV/µs |
| Technology: | Magnetic Coupling |
Introduce
We can supply ADUM1250SRZ , send us a request quote to request ADUM1250SRZ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADUM1250SRZ.The price and lead time for ADUM1250SRZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ADUM1250SRZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






