Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ABV161661 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ABV161661 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ABV161661
| Part No | ABV161661 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 5,000,000 Cycles |
| Operating Position: | 0.815" (20.7mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Overtravel: | 0.047" (1.2mm) |
| Pretravel: | 0.125" (3.2mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | ABV |
| Release Force: | 20gf |
| Operating Force: | 180gf |
| Other Names: | 255-3800 ABV161661-ND |
| Differential Travel: | 0.047" (1.2mm) |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 3A (AC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply ABV161661 , send us a request quote to request ABV161661 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ABV161661.The price and lead time for ABV161661 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ABV161661.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for ABV161661
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
ABV1210409 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1210413 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1210503 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1210513 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> |
| ABV1210518 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
| ABV1210519 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
| ABV121061 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
| ABV1210613 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
| ABV1210618 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
| ABV1210619 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
![]() |
ABV1212413 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1212503 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1212509 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1212513 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1212603 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V | RFQ >> |
| ABV1212613 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
| ABV1212619 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
![]() |
ABV1214503 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV121451 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> |
| ABV1214513 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT | RFQ >> | |
![]() |
ABV1214518 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1214519 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> |
| ABV1214613 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
| ABV1214619 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
![]() |
ABV1215403R | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1215413R | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV121541R | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1215503R | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1215513R | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1215519R | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1215603R | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V | RFQ >> |
| ABV1215613R | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
| ABV1215619 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
| ABV1215619R | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
![]() |
ABV1216403 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> |
| ABV1216613 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
| ABV1216619 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 250V | RFQ >> | |
![]() |
ABV1220519 | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1222503 | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1225403R | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1225413R | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1225503R | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1225513R | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1230503 | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1230613 | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1230619 | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 3A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV123241 | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1A 250V | RFQ >> |
![]() |
ABV1232413 | Panasonic | SWITCH SNAP ACTION SPST | RFQ >> |
| ABV1232419 | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1A 250V | RFQ >> | |
![]() |
ABV1232619 | Panasonic | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 3A 250V | RFQ >> |






