Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy A221T1TWZG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy A221T1TWZG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
A221T1TWZG
| Part No | A221T1TWZG |
|---|---|
| Manufacturer | Electroswitch |
| Description | SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Toggle Switch DPDT Panel Mount |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Actuator Type: | Standard Round |
| Switch Function: | On-Off-On |
| Electrical Life: | 60,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Bushing Thread: | 15/32-32 |
| Actuator Length: | 17.45mm |
| Series: | A |
| Actuator Material: | Brass, Chrome Plated |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Ingress Protection: | Splash Proof |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 90°C |
| Current Rating: | 6A (AC/DC) |
| Circuit: | DPDT |
Introduce
We can supply A221T1TWZG , send us a request quote to request A221T1TWZG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number A221T1TWZG.The price and lead time for A221T1TWZG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part A221T1TWZG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





