Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 742C083274JTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 742C083274JTR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
742C083274JTR
| Part No | 742C083274JTR |
|---|---|
| Manufacturer | CTS Electronic Components |
| Description | RES ARRAY 4 RES 270K OHM 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | - |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Power Per Element: | 62.5mW |
| Resistor-Ratio-Drift: | - |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | - |
| Circuit Type: | Isolated |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 270k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals |
| Resistance (Ohms): | 270k |
| Number of Resistors: | 4 |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Resistor Matching Ratio: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Series: | 742 |
| Other Names: | 742-083-274J 742-083-R274CT 742-083-R274CT-ND 742083274J 742C083274J 742C083274JCT |
| Number of Pins: | 8 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
Introduce
We can supply 742C083274JTR , send us a request quote to request 742C083274JTR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 742C083274JTR.The price and lead time for 742C083274JTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 742C083274JTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





