Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7142SA35CB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7142SA35CB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
7142SA35CB
| Part No | 7142SA35CB |
|---|---|
| Manufacturer | IDT (Integrated Device Technology) |
| Description | IC SRAM 16K PARALLEL SB48 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 48-DIP (0.600", 15.24mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Access Time: | 35ns |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 48-SIDE BRAZED |
| Memory Type: | Volatile |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | SRAM - Dual Port, Asynchronous Memory IC 16Kb (2K x 8) Parallel 35ns 48-SIDE BRAZED |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Memory Size: | 16Kb (2K x 8) |
| Memory Interface: | Parallel |
| Write Cycle Time - Word, Page: | 35ns |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Base Part Number: | IDT7142 |
| Other Names: | IDT7142SA35CB IDT7142SA35CB-ND |
| Memory Format: | SRAM |
| Technology: | SRAM - Dual Port, Asynchronous |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
Introduce
We can supply 7142SA35CB , send us a request quote to request 7142SA35CB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7142SA35CB.The price and lead time for 7142SA35CB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 7142SA35CB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






