Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7101P3Y1ZQES with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7101P3Y1ZQES with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
7101P3Y1ZQES
| Part No | 7101P3Y1ZQES |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 6.35mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Material: | Brass |
| Ingress Protection: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Satin Chrome Actuator |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 5A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Toggle Switch SPDT Panel Mount |
| Actuator Type: | Flat Anti-Rotation |
| Bushing Thread: | 1/4-40 |
| Actuator Length: | 11.43mm |
| Series: | 7000 |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
Introduce
We can supply 7101P3Y1ZQES , send us a request quote to request 7101P3Y1ZQES pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7101P3Y1ZQES.The price and lead time for 7101P3Y1ZQES depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 7101P3Y1ZQES.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation










