Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 7101P1HWBE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 7101P1HWBE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
7101P1HWBE
| Part No | 7101P1HWBE |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Illumination: | Non-Illuminated |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Wire Wrap |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 6.35mm Dia |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Material: | Brass, Chrome Plated |
| Ingress Protection: | - |
| Illumination Voltage (Nominal): | - |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Toggle Switch SPDT Panel Mount |
| Actuator Type: | Flat Anti-Rotation |
| Bushing Thread: | 1/4-40 |
| Actuator Length: | 21.33mm |
| Series: | 7000 |
| Voltage Rating - DC: | 20V |
| Other Names: | *7101P1HWBE Q1519938 |
| Voltage Rating - AC: | 20V |
Introduce
We can supply 7101P1HWBE , send us a request quote to request 7101P1HWBE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 7101P1HWBE.The price and lead time for 7101P1HWBE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 7101P1HWBE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation










