Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 6N139VM with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 6N139VM with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
6N139VM
| Part No | 6N139VM |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | 8PW DIP H GAIN OPTOCOUPLER (VDE) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Voltage - Output (Max): | 18V |
| Packaging: | Tube |
| Number of Channels: | 1 |
| Current - Output / Channel: | 60mA |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Optoisolator Darlington with Base Output 5000Vrms 1 Channel 8-DIP |
| Vce Saturation (Max): | - |
| Voltage - Isolation: | 5000Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Current Transfer Ratio (Max): | - |
| Input Type: | DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Turn On / Turn Off Time (Typ): | 240ns, 1.3µs |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 100°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.3V |
| Output Type: | Darlington with Base |
| Current Transfer Ratio (Min): | 500% @ 1.6mA |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 20mA |
| Rise / Fall Time (Typ): | - |
Introduce
We can supply 6N139VM , send us a request quote to request 6N139VM pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 6N139VM.The price and lead time for 6N139VM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 6N139VM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation










