Buy 6N136-020E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
6N136-020E
Part No 6N136-020E
Manufacturer Avago Technologies (Broadcom Limited)
Description OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP
Data sheet
Number of Channels:1
Supplier Device Package:8-DIP
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Vce Saturation (Max):-
Voltage - Isolation:5000Vrms
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Current Transfer Ratio (Max):50% @ 16mA
Input Type:DC
Email:info@shengyuic.com
Turn On / Turn Off Time (Typ):200ns, 600ns
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.5V
Output Type:Transistor with Base
Current Transfer Ratio (Min):19% @ 16mA
Rise / Fall Time (Typ):-
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)
Mounting Type:Through Hole
Voltage - Output (Max):20V
Packaging:Tube
Current - Output / Channel:8mA
Detailed Description:Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 8-DIP
Series:-
Base Part Number:6N136
Current - DC Forward (If) (Max):25mA