Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5988721307F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5988721307F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5988721307F
| Part No | 5988721307F |
|---|---|
| Manufacturer | Dialight |
| Description | LED RGB CLEAR SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | 0606 (1616 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | - |
| Millicandela Rating: | 80mcd Red-Orange, 150mcd Green, 60mcd Blue |
| Wavelength - Dominant: | 625nm Red-Orange, 525nm Green, 470nm Blue |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Red, Green, Blue (RGB) 625nm Red-Orange, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2.2V Red-Orange, 3V Green, 3.2V Blue 0606 (1616 Metric) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 1.60mm L x 1.60mm W |
| Color: | Red, Green, Blue (RGB) |
| Series: | 598 |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.10mm x 0.90mm |
| Height (Max): | 0.70mm |
| Other Names: | 350-2098-2 598-8721-307F |
| Wavelength - Peak: | - |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Red-Orange, 20mA Green, 20mA Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.2V Red-Orange, 3V Green, 3.2V Blue |
| Viewing Angle: | 140° |
Introduce
We can supply 5988721307F , send us a request quote to request 5988721307F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5988721307F.The price and lead time for 5988721307F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5988721307F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







