Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5988320117F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5988320117F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5988320117F
| Part No | 5988320117F |
|---|---|
| Manufacturer | Dialight |
| Description | LED RED CLEAR 1208 SMD R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | 2-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 1208 |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 120mcd |
| Wavelength - Dominant: | 625nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Red 625nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, No Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 3.20mm L x 1.50mm W |
| Color: | Red |
| Series: | 598 |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Domed Top, 2.00mm x 1.00mm |
| Height (Max): | 1.00mm |
| Other Names: | 598-8320-117F 598-8320-117F-ND |
| Wavelength - Peak: | - |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Viewing Angle: | 160° |
Introduce
We can supply 5988320117F , send us a request quote to request 5988320117F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5988320117F.The price and lead time for 5988320117F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5988320117F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 5988320117F
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
5988 | ebm-papst Inc. | FAN AXIAL 127X38MM 230VAC | RFQ >> |
| 5988010100F | Dialight | LED RED CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988010102F | Dialight | LED RED CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988010107F | Dialight | LED RED CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988020102F | Dialight | LED RED CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988020107F | Dialight | LED RED CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988030102F | Dialight | LED ORANGE CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988030107F | Dialight | LED ORANGE CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988040100F | Dialight | LED YELLOW CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988040102F | Dialight | LED YELLOW CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988040107F | Dialight | LED YELLOW CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988050102F | Dialight | LED YELLOW CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988050107F | Dialight | LED YELLOW CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988060100F | Dialight | LED YELLOW/GREEN CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988060102F | Dialight | LED YELLOW/GREEN CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988060107F | Dialight | LED YELLOW/GREEN CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988070100F | Dialight | LED GREEN CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988070102F | Dialight | LED GREEN CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988070107F | Dialight | LED GREEN CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988080107F | Dialight | LED GREEN CLEAR SMD | RFQ >> | |
| 5988081102F | Dialight | LED GREEN CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988081107F | Dialight | LED GREEN CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988090107F | Dialight | LED BLUE CLEAR SMD | RFQ >> | |
| 5988091102F | Dialight | LED BLUE CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988091107F | Dialight | LED BLUE CLEAR 0603 SMD | RFQ >> | |
| 5988110100F | Dialight | LED RED CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988110102F | Dialight | LED RED CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988110107F | Dialight | LED RED CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988120102F | Dialight | LED RED CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988120107F | Dialight | LED RED CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988130102F | Dialight | LED ORANGE CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988130107F | Dialight | LED ORANGE CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988140100F | Dialight | LED YELLOW CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988140102F | Dialight | LED YELLOW CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988140107F | Dialight | LED YELLOW CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988150102F | Dialight | LED YELLOW CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988150107F | Dialight | LED YELLOW CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988160100F | Dialight | LED YELLOW/GREEN CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988160102F | Dialight | LED YELLOW/GREEN CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988160107F | Dialight | LED YELLOW/GREEN CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
![]() |
5988160107S/F | Dialight | LED 0805 SMD | RFQ >> |
| 5988170100F | Dialight | LED GREEN CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988170102F | Dialight | LED GREEN CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988170107F | Dialight | LED GREEN CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988180107F | Dialight | LED GREEN CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988181102F | Dialight | LED GREEN CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988181107F | Dialight | LED GREEN CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988190107F | Dialight | LED BLUE CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988191102F | Dialight | LED BLUE CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5988191107F | Dialight | LED BLUE CLEAR 0805 SMD | RFQ >> |







