Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5977731102F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5977731102F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5977731102F
| Part No | 5977731102F |
|---|---|
| Manufacturer | Dialight |
| Description | LED RED/YELLOW CLEAR 4SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Strip |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 4-SMD |
| Configuration: | - |
| Millicandela Rating: | 4mcd Red, 8mcd Yellow |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Red, Yellow LED Indication - Discrete 2V Red, 2.1V Yellow 4-SMD, No Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2A (4 Weeks) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 3.05mm L x 2.62mm W |
| Color: | Red, Yellow |
| Series: | microLED® |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.65mm x 1.27mm |
| Height (Max): | 1.47mm |
| Other Names: | 597-7731-102F 597-7731-102F-ND |
| Wavelength - Peak: | 630nm Red, 585nm Yellow |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Red, 20mA Yellow |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V Red, 2.1V Yellow |
| Viewing Angle: | 170° |
Introduce
We can supply 5977731102F , send us a request quote to request 5977731102F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5977731102F.The price and lead time for 5977731102F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5977731102F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








