Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5973401502F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5973401502F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5973401502F
| Part No | 5973401502F |
|---|---|
| Manufacturer | Dialight |
| Description | LED YELLOW CLEAR 1208 SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 1208 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 1.50mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Viewing Angle: | 110° |
| Package / Case: | 1208 (3020 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Strip |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 6.3mcd |
| Wavelength - Dominant: | 588nm |
| Detailed Description: | Yellow 588nm LED Indication - Discrete 2.1V 1208 (3020 Metric) |
| Size / Dimension: | 3.00mm L x 2.00mm W |
| Color: | Yellow |
| Series: | 597 |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 2.30mm x 1.60mm |
| Other Names: | 350-2888 597-3401-502F 597-3401-502F-ND |
| Wavelength - Peak: | 585nm |
Introduce
We can supply 5973401502F , send us a request quote to request 5973401502F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5973401502F.The price and lead time for 5973401502F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5973401502F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 5973401502F
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
5973001007 | Dialight | LED QUOTE USING 597-3111-407 | RFQ >> |
| 5973001102F | Dialight | LED RED CLEAR 1210 SMD | RFQ >> | |
| 5973001107 | Dialight | LED RED CLEAR 1210 SMD | RFQ >> | |
| 5973001107F | Dialight | LED RED CLEAR 1210 SMD | RFQ >> | |
| 5973001202F | Dialight | LED RED CLEAR 2PLCC SMD | RFQ >> | |
| 5973001202LF | Dialight | LED RED CLEAR 2PLCC SMD | RFQ >> | |
| 5973001207 | Dialight | LED RED CLEAR 2PLCC SMD | RFQ >> | |
| 5973001207F | Dialight | LED RED CLEAR 2PLCC SMD | RFQ >> | |
![]() |
5973002202F | Dialight | LED RED 2PLCC SMD | RFQ >> |
![]() |
5973002207F | Dialight | LED RED 2PLCC SMD | RFQ >> |
| 5973002302F | Dialight | LED RED 2PLCC SMD | RFQ >> | |
| 5973002307F | Dialight | LED RED 2PLCC SMD | RFQ >> | |
| 5973002502F | Dialight | LED RED CLEAR 1208 SMD | RFQ >> | |
| 5973002507F | Dialight | LED RED CLEAR 1208 SMD | RFQ >> | |
| 5973003402F | Dialight | LED RED CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
| 5973003407F | Dialight | LED RED CLEAR 0805 SMD | RFQ >> | |
![]() |
5973005507F | Dialight | LED RED 0603 SMD | RFQ >> |
![]() |
5973006507F | Dialight | LED RED 0603 SMD | RFQ >> |
![]() |
5973006602F | Dialight | LED RED CLEAR 0805 SMD | RFQ >> |
![]() |
5973006607F | Dialight | LED RED CLEAR 0805 SMD | RFQ >> |
| 5973007502F | Dialight | LED RED CLEAR 0402 SMD | RFQ >> | |
| 5973007507F | Dialight | LED RED CLEAR 0402 SMD | RFQ >> | |
| 5973007602F | Dialight | LED RED CLEAR 1206 SMD | RFQ >> | |
| 5973007607F | Dialight | LED RED CLEAR 1206 SMD | RFQ >> | |
| 5973008202F | Dialight | LED RED CLEAR 2PLCC SMD | RFQ >> | |
| 5973008207F | Dialight | LED RED CLEAR 2PLCC SMD | RFQ >> | |
| 5973021402F | Dialight | LED RED CLEAR 1206 SMD | RFQ >> | |
| 5973021407F | Dialight | LED RED CLEAR 1206 SMD | RFQ >> | |
| 5973021502F | Dialight | LED RED CLEAR 1208 SMD | RFQ >> | |
| 5973021507F | Dialight | LED RED CLEAR 1208 SMD | RFQ >> | |
| 5973027502F | Dialight | LED RED CLEAR 0402 SMD | RFQ >> | |
| 5973027507F | Dialight | LED RED CLEAR 0402 SMD | RFQ >> | |
| 5973029202F | Dialight | LED RED 4PLCC SMD | RFQ >> | |
| 5973029207F | Dialight | LED RED 4PLCC SMD | RFQ >> | |
| 5973032502F | Dialight | LED RED CLEAR 1208 SMD | RFQ >> | |
| 5973032507F | Dialight | LED RED CLEAR 1208 SMD | RFQ >> | |
![]() |
5973035507F | Dialight | LED RED 0603 SMD | RFQ >> |
![]() |
5973036507F | Dialight | LED RED 0603 SMD | RFQ >> |
![]() |
5973045507F | Dialight | LED ORANGE-RED 0603 SMD | RFQ >> |
![]() |
5973111102F | Dialight | LED RED 1210 SMD | RFQ >> |
![]() |
5973111107F | Dialight | LED RED 660NM 4SMD 1210 | RFQ >> |
![]() |
5973111302F | Dialight | LED RED CLEAR 1206 SMD | RFQ >> |
![]() |
5973111307F | Dialight | LED RED CLEAR 1206 SMD | RFQ >> |
| 5973111402F | Dialight | LED RED CLEAR 1206 SMD | RFQ >> | |
| 5973111407 | Dialight | LED RED CLEAR 1206 SMD | RFQ >> | |
| 5973111407F | Dialight | LED RED CLEAR 1206 SMD | RFQ >> | |
| 5973111502F | Dialight | LED RED CLEAR 1208 SMD | RFQ >> | |
| 5973111507F | Dialight | LED RED CLEAR 1208 SMD | RFQ >> | |
| 5973121202F | Dialight | LED RED CLEAR 2PLCC SMD | RFQ >> | |
| 5973121207 | Dialight | LED RED CLEAR 2PLCC SMD | RFQ >> |






