Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5511E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5511E with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5511E
| Part No | 5511E |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | KNOB SMOOTH 0.250" PLASTIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Shaft Size: | 0.250" (6.35mm) |
|---|---|
| Height: | 0.563" (14.30mm) |
| Diameter: | 0.750" (19.05mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Indicator: | Line on Top and Side |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Style: | Cylindrical, Wedged |
| Color: | Black |
| Series: | - |
| Type: | Smooth |
| Material: | Plastic |
| Features: | Flatted to 5/32" |
Introduce
We can supply 5511E , send us a request quote to request 5511E pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5511E.The price and lead time for 5511E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5511E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 5511E
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
5511 | Aven | CUTTER SIDE OVAL SEMI-FLUSH 4.5" | RFQ >> |
![]() |
5511 | Bourns, Inc. | FIXED IND 50UH 8A 28 MOHM TH | RFQ >> |
![]() |
5511-0-00-15-00-00-03-0 | Mill-Max | CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD | RFQ >> |
![]() |
5511-0-00-80-00-00-03-0 | Mill-Max | CONN PC PIN CIRC | RFQ >> |
![]() |
5511-RC | Bourns, Inc. | FIXED IND 50UH 8A 28 MOHM TH | RFQ >> |
| 55110-3H-01-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3H-01-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3H-02-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3H-02-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3H-03-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3H-03-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3H-04-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3H-05-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3L-01-D | Littelfuse Inc. | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3L-02-A | Littelfuse Inc. | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3L-02-D | Littelfuse Inc. | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3L-03-A | Littelfuse Inc. | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3L-03-E | Littelfuse Inc. | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3L-04-A | Littelfuse Inc. | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3L-04-D | Littelfuse Inc. | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3L-04-E | Littelfuse Inc. | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3L-05-A | Littelfuse Inc. | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3L-05-D | Littelfuse Inc. | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3L-05-E | Littelfuse Inc. | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3M-01-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3M-01-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3M-01-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3M-02-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3M-02-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3M-02-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3M-03-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3M-03-E | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3M-04-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3M-04-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 55110-3M-05-A | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL WIRE LEADS | RFQ >> | |
| 55110-3M-05-D | Hamlin / Littelfuse | SENSOR HALL DIGITAL W LEADS CONN | RFQ >> | |
| 5511101F | Dialight | LED CBI 3MM DIN RED DIFF SGL RA | RFQ >> | |
![]() |
5511102804F | Dialight | LED 3MM CBI LC RED | RFQ >> |
| 5511103F | Dialight | LED CBI 3MM RED LOW CURR .250 | RFQ >> | |
| 5511104F | Dialight | LED CBI 3MM RED LOW CURR RA | RFQ >> | |
![]() |
5511106003F | Dialight | LED CBI 3MM RED LOW CURR TRI BLK | RFQ >> |
| 5511107 | Dialight | LED 3MM LOW CURR RED | RFQ >> | |
![]() |
5511107003F | Dialight | LED CBI 3MM RED LOW CURR TRI BLK | RFQ >> |
| 5511107004 | Dialight | LED 3MM QUAD LOW CUR RED PC MNT | RFQ >> | |
| 5511107004F | Dialight | LED 3MM QUAD LOW CUR RED PC MNT | RFQ >> | |
![]() |
5511107010F | Dialight | LED CBI 3MM RED LOW CURR .200 | RFQ >> |
![]() |
5511107014F | Dialight | LED CBI 3MM RED LOW CURR .200 | RFQ >> |
![]() |
5511107100F | Dialight | LED CBI 3MM RED DIFF LOW CURR RA | RFQ >> |
![]() |
5511107801F | Dialight | LED CBI 3MM RED DIFFUSED RA .200 | RFQ >> |
![]() |
5511107805F | Dialight | LED CBI 3MM RED DIFFUSED RA .200 | RFQ >> |









