Buy 5110F5LC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5110F5LC
Part No 5110F5LC
Manufacturer VCC (Visual Communications Company)
Description LED GREEN 5/21" HOLE PANEL MOUNT
Data sheet
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:2.1mcd
Current:7mA
Voltage:1.8V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:LED Panel Indicator Green Diffused 1.8V 7mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Wire Leads - 4.4" (111.80mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Ratings:Vf (Typ), If (Max)
Termination Style:Wire Leads - 4.4" (111.80mm)
Panel Cutout Dimensions:0.16" (4.06mm)
Email:info@shengyuic.com
Series:5110F
Lens Style/Size:Round with Domed Top, 3mm (T-1)