Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 511-38H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 511-38H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
511-38H
| Part No | 511-38H |
|---|---|
| Manufacturer | API Delevan |
| Description | FIXED IND 5.1UH 570MA 360 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±3% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance: | 5.1µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | 65MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 360 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 570mA |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Axial |
| Material - Core: | Iron |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 5.1µH Unshielded Molded Inductor 570mA 360 mOhm Max Axial |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9MHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) |
| Series: | 511 |
| Q @ Freq: | 35 @ 7.9MHz |
| Type: | Molded |
| Other Names: | 511-38H 2500 TR |
Introduce
We can supply 511-38H , send us a request quote to request 511-38H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 511-38H.The price and lead time for 511-38H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 511-38H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






