Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5100H5FL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5100H5FL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5100H5FL
| Part No | 5100H5FL |
|---|---|
| Manufacturer | VCC (Visual Communications Company) |
| Description | LED GREEN 1/4" HOLE PANEL MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Green |
|---|---|
| Lens Transparency: | Diffused |
| Millicandela Rating: | 32mcd |
| Current: | 56mA |
| Voltage: | 9 V ~ 12 V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | LED Panel Indicator Green Diffused 60° 9 V ~ 12 V 56mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Wire Leads - 6.1" (154.94mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Ratings: | Vf (Typ), If (Max) |
| Termination Style: | Wire Leads - 6.1" (154.94mm) |
| Panel Cutout Dimensions: | 0.25" (6.35mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 5100H |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) |
| Lamp Color: | Green |
| Type: | LED |
| Other Names: | L20695 |
| Ingress Protection: | - |
| Wavelength - Peak: | 565nm |
| Panel Cutout Shape: | Round |
| Features: | Flashing LED |
| Viewing Angle: | 60° |
Introduce
We can supply 5100H5FL , send us a request quote to request 5100H5FL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5100H5FL.The price and lead time for 5100H5FL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5100H5FL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








