Home > Products > Connectors, Interconnects > Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors > 5-160602-3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 5-160602-3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 5-160602-3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
5-160602-3
| Part No | 5-160602-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN QC RCPT 8-10AWG 0.375 CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tab Length: | 0.469" (11.90mm) |
|---|---|
| Insulation: | Non-Insulated |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging: | Reel |
| Length - Overall: | 1.118" (28.40mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.197" ~ 0.224" (5.00mm ~ 5.69mm) |
| Detailed Description: | 0.375" (9.53mm) Quick Connect Female 8-10 AWG Crimp Connector Non-Insulated |
| Termination: | Crimp |
| Gender: | Female |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Tab Width: | 0.375" (9.53mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Tab Thickness: | 0.047" (1.19mm) |
| Color: | - |
| Series: | Faston |
| Wire Gauge: | 8-10 AWG |
| Features: | - |
| Terminal Type: | Standard |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Finish: | - |
Introduce
We can supply 5-160602-3 , send us a request quote to request 5-160602-3 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 5-160602-3.The price and lead time for 5-160602-3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 5-160602-3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





