Buy 4590R-124J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
4590R-124J
| Part No | 4590R-124J |
|---|---|
| Manufacturer | API Delevan |
| Description | FIXED IND 120UH 2.43A 113 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Inductance: | 120µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 113 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2.43A |
| Current - Saturation: | 1.6A |
| Package / Case: | Axial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 120µH Unshielded Wirewound Inductor 2.43A 113 mOhm Max Axial |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm) |
| Series: | 4590R |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 4590R-124J 500 BULK |
Introduce
Related parts for 4590R-124J
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 4590 | Keystone Electronics Corp. | CONN TRANSIST TO-5 3POS TIN | RFQ >> | |