Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 45114 BK001 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 45114 BK001 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
45114 BK001
| Part No | 45114 BK001 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha Wire |
| Description | CABLE 4 COND 24AWG BLACK 1000' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tensile Strength: | 0.252" (6.40mm) |
|---|---|
| Conductor Diameter: | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shield Type: | 7/32 |
| Gender: | Multi-Conductor |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Length - Exposed Ends: | 4 |
| Description: | CABLE 4 COND 24AWG BLACK 1000' |
| Core Material: | Black |
| Features: | Biological Compatibility, Drain Wire, Rip Cord |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 125°C |
| Shield Coverage: | Suprashield®; Copper, Tinned |
| Conductor Plating: | 0.042" (1.07mm) |
| Return Loss: | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Barrel Depth: | 300V |
| Voltage: | 24 AWG |
| Dielectric Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Material: | Foil, Braid |
| Shielding: | 1000.0' (304.8m) |
| VoP, Velocity of Propagation: | 100%, 70% |
| Manufacturer Part Number: | 45114 BK001 |
| Ratings: | ISO 10993 |
| Series: | Xtra-Guard® 4 |
| Cable Type: | - |
| Expanded Description: | 4 Conductor Multi-Conductor Cable Black 24 AWG Foil, Braid 1000.0' (304.8m) |
Introduce
We can supply 45114 BK001 , send us a request quote to request 45114 BK001 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 45114 BK001.The price and lead time for 45114 BK001 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 45114 BK001.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 45114 BK001
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
4511 | Pomona Electronics | BANANA PLUG WITH #6-32X.63" | RFQ >> |
![]() |
4511 | Bussmann (Eaton) | BUSS FUSEBLOCK | RFQ >> |
| 4511-440-AL | RAF | HEX STANDOFF #4-40 ALUMINUM 7/8" | RFQ >> | |
| 4511-440-AL-7 | RAF | HEX STANDOFF #4-40 ALUMINUM 7/8" | RFQ >> | |
| 4511-440-SS | RAF | HEX STANDOFF #4-40 SS 7/8" | RFQ >> | |
![]() |
45110 BK001 | Alpha Wire | CABLE 10 COND 22AWG BLACK 1000' | RFQ >> |
![]() |
45110 BK005 | Alpha Wire | CABLE 10 COND 22AWG BLACK 100' | RFQ >> |
![]() |
45110-000000 | 3M | CONN SOCKET 10POS WIREMOUNT .050 | RFQ >> |
![]() |
45110-000030 | 3M | WIREMOUNT SOCKET .050" 10POS | RFQ >> |
![]() |
45110-010000 | 3M | CONN SOCKET 10POS WIREMOUNT .050 | RFQ >> |
| 45110-010030 | 3M | WIREMOUNT SOCKET .050" 10POS | RFQ >> | |
| 45110-010030-3749/10-D-3 | 3M | DBL END CBL ASY 10POS SKT 3" | RFQ >> | |
| 45110-010030-3749/10-D-6 | 3M | DBL END CBL ASY 10POS SKT 6" | RFQ >> | |
| 45110-010030-3749/10-S-3 | 3M | SGL END CBL ASSY 10POS SKT 3" | RFQ >> | |
| 45110-010030-3749/10-S-6 | 3M | SGL END CBL ASSY 10POS SKT 6" | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-A-06 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 6" PINOUT-A | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-A-12 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 12" PINOUT-A | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-A-24 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 24" PINOUT-A | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-A-36 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 36" PINOUT-A | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-B-06 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 6" PINOUT-B | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-B-12 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 12" PINOUT-B | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-B-24 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 24" PINOUT-B | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-B-36 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 36" PINOUT-B | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-C-06 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 6" PINOUT-C | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-C-12 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 12" PINOUT-C | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-C-24 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 24" PINOUT-C | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-C-36 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 36" PINOUT-C | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-D-06 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 6" PINOUT-D | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-D-12 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 12" PINOUT-D | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-D-24 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 24" PINOUT-D | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-D-36 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 36" PINOUT-D | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-E-06 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 6" PINOUT-E | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-E-12 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 12" PINOUT-E | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-E-24 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 24" PINOUT-E | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-E-36 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 36" PINOUT-E | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-F-06 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 6" PINOUT-F | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-F-12 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 12" PINOUT-F | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-F-24 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 24" PINOUT-F | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-F-36 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 36" PINOUT-F | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-G-06 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 6" PINOUT-G | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-G-12 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 12" PINOUT-G | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-G-24 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 24" PINOUT-G | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-G-36 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 36" PINOUT-G | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-H-06 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 6" PINOUT-H | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-H-12 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 12" PINOUT-H | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-H-24 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 24" PINOUT-H | RFQ >> | |
| 45110-010030-7700/10-H-36 | 3M | CABLE ASSY 10 POS 36" PINOUT-H | RFQ >> | |
![]() |
45110-020000 | 3M | CONN SOCKET 10POS WIREMOUNT .050 | RFQ >> |
![]() |
45110-020030 | 3M | CONN SOCKET 10POS WIREMOUNT .050 | RFQ >> |
![]() |
45110/15 BK001 | Alpha Wire | CABLE 15 COND 22AWG BLACK 1000' | RFQ >> |









