Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 4304H7-500 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 4304H7-500 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
4304H7-500
| Part No | 4304H7-500 |
|---|---|
| Manufacturer | VCC (Visual Communications Company) |
| Description | LED YELLOW DIFFUSED T-1 3/4 T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Yellow |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Supplier Device Package: | T-1 3/4 (5mm) |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 16mcd |
| Wavelength - Dominant: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Yellow LED Indication - Discrete 2.1V Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Yellow |
| Series: | 4304H |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm |
| Height (Max): | 9.98mm |
| Wavelength - Peak: | 585nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 10mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Viewing Angle: | 40° |
Introduce
We can supply 4304H7-500 , send us a request quote to request 4304H7-500 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 4304H7-500.The price and lead time for 4304H7-500 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 4304H7-500.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 4304H7-500
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 4304-00 | Peregrine Semiconductor | KIT EVAL FOR PE4304 RF DSA | RFQ >> | |
![]() |
4304-000 | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 10PF 200V AXIAL | RFQ >> |
| 4304-000LF | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 10PF 200V AXIAL | RFQ >> | |
| 4304-003LF | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 100PF 200V AXIAL | RFQ >> | |
![]() |
4304-005 | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 1200PF 200V AXIAL | RFQ >> |
![]() |
4304-005LF | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 1200PF 200V AXIAL | RFQ >> |
![]() |
4304-007 | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 5000PF 100V AXIAL | RFQ >> |
![]() |
4304-007LF | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 5000PF 100V AXIAL | RFQ >> |
![]() |
4304-009 | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 0.015UF 50V AXIAL | RFQ >> |
![]() |
4304-009LF | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 0.015UF 50V AXIAL | RFQ >> |
| 4304-01 | Peregrine Semiconductor | RF ATTENUATOR 31.5DB 75OHM 20QFN | RFQ >> | |
![]() |
4304-010 | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 0.027UF 50V AXIAL | RFQ >> |
![]() |
4304-010LF | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 0.027UF 50V AXIAL | RFQ >> |
| 4304-011LF | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 0.05UF 50V AXIAL | RFQ >> | |
| 4304-02 | Peregrine Semiconductor | RF ATTENUATOR 31.5DB 75OHM 20QFN | RFQ >> | |
| 4304-51 | Peregrine Semiconductor | RF ATTENUATOR 31.5DB 75OHM 20QFN | RFQ >> | |
| 4304-52 | Peregrine Semiconductor | RF ATTENUATOR 31.5DB 75OHM 20QFN | RFQ >> | |
| 4304-54 | Peregrine Semiconductor | RF ATTENUATOR 31.5DB 75OHM 20QFN | RFQ >> | |
![]() |
4304-680 | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU AXIAL | RFQ >> |
![]() |
4304-680LF | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU AXIAL | RFQ >> |
![]() |
4304-681 | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 5PF 200V AXIAL | RFQ >> |
![]() |
4304-681LF | CTS Electronic Components | CAP FEEDTHRU 5PF 200V AXIAL | RFQ >> |
| 4304.4002 | Schurter | FKH POWER ENTRY MODULE FILTER 2A | RFQ >> | |
| 4304.4003 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> | |
| 4304.4004 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> | |
| 4304.4022 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> | |
| 4304.4024 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> | |
| 4304.4025 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> | |
![]() |
4304.4028 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 | RFQ >> |
![]() |
4304.4041 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |
![]() |
4304.4044 | Schurter | FKH POWER ENTRY MODULE FILTER 6A | RFQ >> |
| 4304.4045 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> | |
![]() |
4304.4053 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 | RFQ >> |
![]() |
4304.4061 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |
![]() |
4304.4062 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |
![]() |
4304.4063 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |
| 4304.4064 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> | |
| 4304.4065 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> | |
![]() |
4304.4067 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |
![]() |
4304.4068 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |
| 4304.4069 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> | |
![]() |
4304.4070 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |
| 4304.4095 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> | |
![]() |
4304.5003 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |
![]() |
4304.5021 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |
![]() |
4304.5023 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |
| 4304.5024 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> | |
![]() |
4304.5025 | Schurter | FKID POWER ENTRY MODULE FILTER 1 | RFQ >> |
![]() |
4304.5042 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |
![]() |
4304.5043 | Schurter | PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL | RFQ >> |







