Buy 30308000421 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
Part No 30308000421
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE BRD MNT 800MA 125VAC 63VDC
Data sheet
Package / Case:Radial, Can, Vertical
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Response Time:Fast
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.315" H (6.00mm x 8.00mm)
Color:-
Series:TR3® 303
Melting I²t:0.025
Voltage Rating - DC:63V
Other Names:3030800042 3030800042-ND
Voltage Rating - AC:125V
Approvals:CSA, UL
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Current Rating:800mA