Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 3-1418448-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 3-1418448-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
3-1418448-2
| Part No | 3-1418448-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | 3POS. AMP MCP1.5K REC HSG,CODC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Type: | Female Socket |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 2 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Green 0.315" (8.00mm) |
| Fastening Type: | Slide-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Termination: | Crimp |
| Color: | Green |
| Series: | Heavy Duty Sealed Connector Series (HDSCS), MCP 1.5K |
| Connector Type: | Receptacle |
| Note: | Contacts Not Included |
| Other Names: | 3-1418448-2-ND A128713 |
| Row Spacing: | - |
| Pitch: | 0.315" (8.00mm) |
| Number of Positions: | 2 |
| Features: | Sealed |
| Number of Rows: | 1 |
Introduce
We can supply 3-1418448-2 , send us a request quote to request 3-1418448-2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 3-1418448-2.The price and lead time for 3-1418448-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 3-1418448-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






