Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2861917 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2861917 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
2861917
| Part No | 2861917 |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Description | INPUT MODULE 1 DIGITAL 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | DIN Rail |
|---|---|
| For Use With/Related Products: | Inline Series |
| Number of Outputs and Type: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Input Module DIN Rail 120VAC |
| Voltage - Supply: | 120VAC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 0.168 lb (76.2g) |
| Termination Style: | Spring Terminal |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | Inline |
| Type: | Input Module |
| Other Names: | 277-17310 2861917-ND IB IL 120 DI 1-PAC IBIL120DI1-PAC |
| Ingress Protection: | IP20 |
| Features: | - |
| Approvals: | cUL, cULus, UL |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 55°C |
| Number of Inputs and Type: | 1 - Digital |
Introduce
We can supply 2861917 , send us a request quote to request 2861917 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2861917.The price and lead time for 2861917 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 2861917.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 2861917
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 2861 | Adafruit | ADDRESS LED RING SERIAL RGBW | RFQ >> | |
![]() |
2861000102 | Fair-Rite Products Corp. | FERRITE CORE MULTI-APERTURE | RFQ >> |
![]() |
2861000202 | Fair-Rite Products Corp. | FERRITE CORE MULTI-APERTURE | RFQ >> |
| 2861000302 | Fair-Rite Products Corp. | FERRITE CORE MULTI-APERTURE | RFQ >> | |
![]() |
2861001502 | Fair-Rite Products Corp. | FERRITE CORE MULTI-APERTURE | RFQ >> |
![]() |
2861001702 | Fair-Rite Products Corp. | 61 MULTI-APERTURE CORE | RFQ >> |
![]() |
2861002302 | Fair-Rite Products Corp. | 61 MULTI-APERTURE CORE | RFQ >> |
![]() |
2861002402 | Fair-Rite Products Corp. | FERRITE CORE MULTI-APERTURE | RFQ >> |
| 2861002702 | Fair-Rite Products Corp. | FERRITE CORE MULTI-APERTURE | RFQ >> | |
![]() |
2861006802 | Fair-Rite Products Corp. | FERRITE CORE MULTI-APERTURE | RFQ >> |
| 2861010002 | Fair-Rite Products Corp. | FERRITE CORE MULTI-APERTURE | RFQ >> | |
| 2861014 | Phoenix Contact | RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V | RFQ >> | |
| 2861027 | Phoenix Contact | POWER SUPPLY MODULE 24V | RFQ >> | |
![]() |
2861098 | Phoenix Contact | INLINE TERMINAL | RFQ >> |
| 28611 | Wiha | BLADE TORXPLUS IP6 6.89" | RFQ >> | |
![]() |
28612 | Wiha | BLADE TORXPLUS IP7 6.89" | RFQ >> |
![]() |
2861205 | Phoenix Contact | DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK | RFQ >> |
| 2861218 | Phoenix Contact | COMMUNICATIONS MODULE 24V | RFQ >> | |
| 2861221 | Phoenix Contact | INPUT MODULE 2 DIGITAL 24V | RFQ >> | |
| 2861234 | Phoenix Contact | INPUT MODULE 4 DIGITAL 24V | RFQ >> | |
| 2861247 | Phoenix Contact | INPUT MODULE 8 DIGITAL 24V | RFQ >> | |
| 2861250 | Phoenix Contact | INPUT MODULE 16 DIGITAL 24V | RFQ >> | |
| 2861263 | Phoenix Contact | OUTPUT MODULE 2 SOLID STATE 24V | RFQ >> | |
| 2861276 | Phoenix Contact | OUTPUT MODULE 4 SOLID STATE 24V | RFQ >> | |
| 2861289 | Phoenix Contact | OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE 24V | RFQ >> | |
| 2861292 | Phoenix Contact | OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE 24V | RFQ >> | |
![]() |
28613 | Wiha | BLADE TORXPLUS IP8 6.89" | RFQ >> |
| 2861302 | Phoenix Contact | INPUT MODULE 2 ANALOG 24V | RFQ >> | |
| 2861315 | Phoenix Contact | OUTPUT MODULE 1 ANALOG 24V | RFQ >> | |
| 2861328 | Phoenix Contact | TEMP CONTROL MODULE 2 ANALOG 24V | RFQ >> | |
| 2861331 | Phoenix Contact | POWER SUPPLY MODULE 24V | RFQ >> | |
| 2861344 | Phoenix Contact | SEGMENT TERMINAL MODULE 24V | RFQ >> | |
| 2861357 | Phoenix Contact | COMMUNICATIONS MODULE 24V | RFQ >> | |
| 2861360 | Phoenix Contact | TEMP CONTROL MODULE 1 ANALOG 24V | RFQ >> | |
| 2861373 | Phoenix Contact | SEGMENT TERMINAL MODULE 24V | RFQ >> | |
| 2861386 | Phoenix Contact | TEMP CONTROL MODULE 2 ANALOG 24V | RFQ >> | |
| 2861399 | Phoenix Contact | OUTPUT MODULE 1 ANALOG 24V | RFQ >> | |
![]() |
28614 | Wiha | BLADE TORXPLUS IP9 6.89" | RFQ >> |
| 2861409 | Phoenix Contact | SEGMENT TERMINAL MODULE 24V | RFQ >> | |
| 2861412 | Phoenix Contact | INPUT MODULE 8 ANALOG 24V | RFQ >> | |
![]() |
2861438 | Phoenix Contact | POWER SUPPLY MODULE 24V | RFQ >> |
| 2861441 | Phoenix Contact | COMMUNICATIONS MODULE 24V | RFQ >> | |
| 2861454 | Phoenix Contact | POWER SUPPLY MODULE 120V | RFQ >> | |
| 2861467 | Phoenix Contact | OUTPUT MODULE 2 ANALOG 24V | RFQ >> | |
| 2861470 | Phoenix Contact | OUTPUT MODULE 2 SOLID STATE 24V | RFQ >> | |
| 2861483 | Phoenix Contact | INPUT MODULE 2 DIGITAL 24V | RFQ >> | |
| 2861496 | Phoenix Contact | OUTPUT MODULE 2 SOLID STATE 24V | RFQ >> | |
| 2861506 | Phoenix Contact | COMMUNICATIONS MODULE 24V | RFQ >> | |
| 2861535 | Phoenix Contact | POWER SUPPLY MODULE 230V | RFQ >> | |
| 2861548 | Phoenix Contact | INPUT MODULE 1 DIGITAL 230V | RFQ >> |








