Buy 2500R-56G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
2500R-56G
Part No 2500R-56G
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 3.9MH 62MA 44 OHM TH
Data sheet
Tolerance:±2%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:3.9mH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:7 Weeks
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:1.45MHz
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):44 Ohm Max
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Current Rating:62mA
Current - Saturation:-
Package / Case:Axial
Material - Core:Iron
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tape & Reel (TR)
Detailed Description:3.9mH Unshielded Molded Inductor 62mA 44 Ohm Max Axial
Inductance Frequency - Test:250kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
Series:2500R
Q @ Freq:80 @ 250kHz