Buy 2200HT-2R2-V with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
2200HT-2R2-V
Part No 2200HT-2R2-V
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 2.2UH 20.1A 5 MOHM TH
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±15%
Current - Saturation:-
Package / Case:Radial
Material - Core:Iron Powder
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Supplier Device Package:-
Detailed Description:2.2µH Shielded Toroidal Inductor 20.1A 5 mOhm Max Radial
Inductance Frequency - Test:1kHz
Shielding:Shielded
Inductance:2.2µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):-
Ratings:-
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.950" Dia x 0.550" W (24.13mm x 13.97mm)
Series:2200HT
Q @ Freq:-
DC Resistance (DCR):5 mOhm Max
Type:Toroidal
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Current Rating:20.1A