Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 2154829-3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 2154829-3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
2154829-3
| Part No | 2154829-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN SSL HDR 4POS 3.96MM SOLDER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Fastening Type: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Header, Male Pins |
| Ingress Protection: | - |
| Pitch: | 0.156" (3.96mm) |
| Features: | Board Lock |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 7A |
| Voltage Rating: | 600V |
| Mounting Type: | Surface Mount, Bottom Entry, Through Board |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Detailed Description: | SSL Connector 4 Position Header, Male Pins Board to Cable/Wire 0.156" (3.96mm) Solder |
| Termination: | Solder |
| Mating Cycles: | - |
| Housing Color: | Natural |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Series: | - |
| Other Names: | A107465 A107465-ND A107465CT |
| Wire Gauge: | - |
| Number of Positions: | 4 |
| Contact Finish: | Tin |
Introduce
We can supply 2154829-3 , send us a request quote to request 2154829-3 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2154829-3.The price and lead time for 2154829-3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 2154829-3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







