Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N6096 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N6096 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N6096
| Part No | 1N6096 |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 25A DO4 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-203AA, DO-4, Stud |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-4 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 25A Chassis, Stud Mount DO-4 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 580mV @ 25A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2mA @ 20V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Base Part Number: | 1N6096 |
| Other Names: | 1N6096GN |
| Current - Average Rectified (Io): | 25A |
Introduce
We can supply 1N6096 , send us a request quote to request 1N6096 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N6096.The price and lead time for 1N6096 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N6096.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






