Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N4942-TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N4942-TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N4942-TP
| Part No | 1N4942-TP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | DIODE GPP FAST 1A DO-41 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Supplier Device Package: | DO-41 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 200V 1A Through Hole DO-41 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 150ns |
Introduce
We can supply 1N4942-TP , send us a request quote to request 1N4942-TP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N4942-TP.The price and lead time for 1N4942-TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N4942-TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 1N4942-TP
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 1N4900 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4900A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4901 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4901A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4902 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4902A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4903 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4903A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4904 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4904A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4905 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4905A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4906 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4906A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4907 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4907A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4908 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4908A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4909 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4909A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4910 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4910A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4911 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4911A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4912 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4912A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4913 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4913A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4914 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4914A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4915 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4915A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4916 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4916A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4917 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4917A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4918 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4918A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4919 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4919A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4920 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4920A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4921 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4921A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4922 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4922A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4923 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4923A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4924 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4924A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> |





