Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N4935G B0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N4935G B0G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N4935G B0G
| Part No | 1N4935G B0G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | DO-204AL (DO-41) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 200V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.2V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Other Names: | 1N4935G B0G-ND 1N4935GB0G |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 200ns |
Introduce
We can supply 1N4935G B0G , send us a request quote to request 1N4935G B0G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N4935G B0G.The price and lead time for 1N4935G B0G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N4935G B0G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 1N4935G B0G
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 1N4900 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4900A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4901 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4901A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4902 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4902A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4903 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4903A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4904 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4904A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4905 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4905A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4906 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4906A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4907 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4907A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4908 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4908A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4909 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4909A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4910 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4910A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4911 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4911A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4912 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4912A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4913 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4913A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4914 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4914A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4915 | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4915A | Microsemi | DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 | RFQ >> | |
| 1N4916 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4916A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4917 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4917A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4918 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4918A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4919 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4919A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4920 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4920A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4921 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4921A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4922 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4922A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4923 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4923A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4924 | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> | |
| 1N4924A | Microsemi | DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 | RFQ >> |





