Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1N457_T50R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1N457_T50R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1N457_T50R
| Part No | 1N457_T50R |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 70V 200MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AH, DO-35, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-35 |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 70V 200mA Through Hole DO-35 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 20mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 25nA @ 60V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 8pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 70V |
| Base Part Number: | 1N457 |
| Current - Average Rectified (Io): | 200mA |
Introduce
We can supply 1N457_T50R , send us a request quote to request 1N457_T50R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N457_T50R.The price and lead time for 1N457_T50R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1N457_T50R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 1N457_T50R
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
1N4506 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4507 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4508 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4509 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4510 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4511 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4525 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4526 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4527 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4528 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4529 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4530 | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
![]() |
1N4531 | Microsemi Corporation | DIODE GEN PURP 75V 125MA DO34 | RFQ >> |
| 1N4531,113 | Nexperia | DIODE GEN PURP 75V 200MA DO34 | RFQ >> | |
| 1N4531,133 | Nexperia | DIODE GEN PURP 75V 200MA DO34 | RFQ >> | |
| 1N4531,143 | Nexperia | DIODE GEN PURP 75V 200MA DO34 | RFQ >> | |
| 1N4531UR | Microsemi Corporation | DIODE GEN PURP 75V 125MA DO213AA | RFQ >> | |
![]() |
1N4532 | Microsemi | DIODE GEN PURP 50V 125MA DO34 | RFQ >> |
![]() |
1N4532UR | Microsemi Corporation | DIODE SWITCHING | RFQ >> |
![]() |
1N4534 | Microsemi | DIODE GEN PURP 50V 150MA DO34 | RFQ >> |
![]() |
1N4534UR | Microsemi | DIODE SWITCHING | RFQ >> |
| 1N4535 | Microsemi Corporation | DIODE ZENER 3.45V 500MW DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N4549A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N4549B | Microsemi | DIODE ZENER 3.9V 500MW DO5 | RFQ >> | |
| 1N4549RB | Microsemi | DIODE ZENER 3.9V 500MW DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N4550A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N4550B | Microsemi | DIODE ZENER 4.3V 500MW DO5 | RFQ >> | |
| 1N4550RB | Microsemi | DIODE ZENER 4.3V 500MW DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N4551A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N4551B | Microsemi | DIODE ZENER 4.7V 500MW DO5 | RFQ >> | |
| 1N4551RB | Microsemi | DIODE ZENER 4.7V 500MW DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N4552A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N4552B | Microsemi | DIODE ZENER 5.1V 500MW DO5 | RFQ >> | |
| 1N4552RB | Microsemi | DIODE ZENER 5.1V 500MW DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N4553A | Microsemi | STANDARD RECTIFIER | RFQ >> |
| 1N4553B | Microsemi | DIODE ZENER 5.6V 500MW DO5 | RFQ >> | |
| 1N4553RB | Microsemi | DIODE ZENER 5.6V 500MW DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N4554A | Microsemi | ZENER DIODE | RFQ >> |
| 1N4554B | Microsemi Corporation | DIODE ZENER 6.2V 500MW DO5 | RFQ >> | |
| 1N4554RB | Microsemi | DIODE ZENER 6.2V 500MW DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N4555A | Microsemi | ZENER DIODE | RFQ >> |
| 1N4555B | Microsemi | DIODE ZENER 6.8V 500MW DO5 | RFQ >> | |
| 1N4555RB | Microsemi | DIODE ZENER 6.8V 500MW DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N4556A | Microsemi | ZENER DIODE | RFQ >> |
| 1N4556B | Microsemi | DIODE ZENER 7.5V 500MW DO5 | RFQ >> | |
| 1N4556RB | Microsemi | DIODE ZENER 7.5V 500MW DO5 | RFQ >> | |
![]() |
1N4557A | Microsemi | DIODE ZENER 3.9V 50W TO204AD | RFQ >> |
![]() |
1N4557B | Microsemi | DIODE ZENER 3.9V 50W TO204AD | RFQ >> |
![]() |
1N4557RB | Microsemi | DIODE ZENER 3.9V 50W TO204AD | RFQ >> |
![]() |
1N4558A | Microsemi | DIODE ZENER 4.3V 50W TO204AD | RFQ >> |







