Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1977144-4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1977144-4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1977144-4
| Part No | 1977144-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH SLIDE DPDT 500MA 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 2,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 2,000 Cycles |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Copper |
| Current Rating: | 500mA (AC) |
| Circuit: | DPDT |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Detailed Description: | Slide Switch DPDT Surface Mount |
| Actuator Type: | - |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | - |
| Series: | - |
| Other Names: | 450-2430-1 |
| Voltage Rating - AC: | 24V |
| Switch Travel: | - |
| Contact Finish: | Silver Nickel |
Introduce
We can supply 1977144-4 , send us a request quote to request 1977144-4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1977144-4.The price and lead time for 1977144-4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1977144-4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







