Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 18254C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 18254C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
18254C
| Part No | 18254C |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions |
| Description | FIXED IND 250UH 800MA 255 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 250µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | 3.7MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 255 mOhm Max |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 800mA |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Axial |
| Material - Core: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 250µH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 255 mOhm Max Axial |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.539" Dia x 0.719" L (13.70mm x 18.25mm) |
| Series: | 1800 |
| Q @ Freq: | 50 @ 100kHz |
| Type: | Wirewound |
Introduce
We can supply 18254C , send us a request quote to request 18254C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 18254C.The price and lead time for 18254C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 18254C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








