Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1825162-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1825162-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1825162-2
| Part No | 1825162-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH SLIDE SP4T 300MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On-On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 250gf |
| Actuator Material: | Polyoxymethylene (Acetal) (POM) |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 300mA (AC) |
| Circuit: | SP4T |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch SP4T Through Hole, Right Angle |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Shorting (MBB) |
| Actuator Length: | 4.00mm |
| Series: | STS |
| Other Names: | STS1400RA04 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Switch Travel: | 2.50mm |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply 1825162-2 , send us a request quote to request 1825162-2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1825162-2.The price and lead time for 1825162-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1825162-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







