Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1812L125ZR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1812L125ZR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1812L125ZR
| Part No | 1812L125ZR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 1.25A 1812 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric), Concave |
|---|---|
| Thickness (Max): | 0.049" (1.25mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 1.25A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Time to Trip: | 400ms |
| Height - Seated (Max): | - |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 2.5A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.25A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | - |
| Current - Max: | 100A |
| Size / Dimension: | 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, 1812L |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 140 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Other Names: | 1812L125 1812L125ZRT |
| Voltage - Max: | - |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 50 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply 1812L125ZR , send us a request quote to request 1812L125ZR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1812L125ZR.The price and lead time for 1812L125ZR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1812L125ZR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 1812L125ZR
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 1812-100J | API Delevan | FIXED IND 10NH 1.23A 100 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-100K | API Delevan | FIXED IND 10NH 1.23A 100 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-100M | API Delevan | FIXED IND 10NH 1.23A 100 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-101F | API Delevan | FIXED IND 100NH 818MA 300 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-101G | API Delevan | FIXED IND 100NH 818MA 300 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-101H | API Delevan | FIXED IND 100NH 818MA 300 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-101J | API Delevan | FIXED IND 100NH 818MA 300 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-101K | API Delevan | FIXED IND 100NH 818MA 300 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-102F | API Delevan | FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-102G | API Delevan | FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-102H | API Delevan | FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-102J | API Delevan | FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-102K | API Delevan | FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-103F | API Delevan | FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-103G | API Delevan | FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-103H | API Delevan | FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-103J | API Delevan | FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-103K | API Delevan | FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-104F | API Delevan | FIXED IND 100UH 158MA 8 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-104G | API Delevan | FIXED IND 100UH 158MA 8 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-104H | API Delevan | FIXED IND 100UH 158MA 8 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-104J | API Delevan | FIXED IND 100UH 158MA 8 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-104K | API Delevan | FIXED IND 100UH 158MA 8 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-105F | API Delevan | FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-105G | API Delevan | FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-105H | API Delevan | FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-105J | API Delevan | FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-105K | API Delevan | FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-120J | API Delevan | FIXED IND 12NH 1.23A 100 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-120K | API Delevan | FIXED IND 12NH 1.23A 100 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-120M | API Delevan | FIXED IND 12NH 1.23A 100 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-121F | API Delevan | FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-121G | API Delevan | FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-121H | API Delevan | FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-121J | API Delevan | FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-121K | API Delevan | FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-122F | API Delevan | FIXED IND 1.2UH 604MA 550 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-122G | API Delevan | FIXED IND 1.2UH 604MA 550 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-122H | API Delevan | FIXED IND 1.2UH 604MA 550 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-122J | API Delevan | FIXED IND 1.2UH 604MA 550 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-122K | API Delevan | FIXED IND 1.2UH 604MA 550 MOHM | RFQ >> | |
| 1812-123F | API Delevan | FIXED IND 12UH 317MA 2 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-123G | API Delevan | FIXED IND 12UH 317MA 2 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-123H | API Delevan | FIXED IND 12UH 317MA 2 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-123J | API Delevan | FIXED IND 12UH 317MA 2 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-123K | API Delevan | FIXED IND 12UH 317MA 2 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-124F | API Delevan | FIXED IND 120UH 158MA 8 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-124G | API Delevan | FIXED IND 120UH 158MA 8 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-124H | API Delevan | FIXED IND 120UH 158MA 8 OHM SMD | RFQ >> | |
| 1812-124J | API Delevan | FIXED IND 120UH 158MA 8 OHM SMD | RFQ >> |





