Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 176992-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 176992-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
176992-1
| Part No | 176992-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN MALE TAB HSG 0.25 2POS NAT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
|---|---|
| For Use With/Related Products: | 0.250" (6.35mm) Quick Connects |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 2 Position Housing Connector Male, Tab Natural 0.250" (6.35mm) |
| Gender: | Male, Tab |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Style: | Housing |
| Color: | Natural |
| Series: | Fastin-Faston |
| Note: | Contacts Not Included |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Stacking Direction: | Perpendicular |
| Number of Positions: | 2 |
| Terminal Type: | Quick Connect, Disconnect |
| Terminal Size: | 0.250" (6.35mm) |
Introduce
We can supply 176992-1 , send us a request quote to request 176992-1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 176992-1.The price and lead time for 176992-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 176992-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 176992-1
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
1769 | Greenlee Communications | ROLLPIN, .093 X 1.000 | RFQ >> |
| 1769 | JKL Components Corporation | LAMP INCAN RT1.75 MIDG SCRW 2.5V | RFQ >> | |
| 1769 | VCC (Visual Communications Company) | LAMP INCAN RT1.75 MIDG SCRW 2.5V | RFQ >> | |
![]() |
1769000000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 34POS OR | RFQ >> |
| 1769010 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM | RFQ >> | |
![]() |
1769010000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 36POS OR | RFQ >> |
![]() |
1769020000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 38POS OR | RFQ >> |
![]() |
1769023 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1769030000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 40POS OR | RFQ >> |
| 1769036 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM | RFQ >> | |
![]() |
1769040000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 42POS OR | RFQ >> |
| 1769049 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM | RFQ >> | |
![]() |
1769050000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 44POS OR | RFQ >> |
![]() |
1769052 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1769060000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 46POS OR | RFQ >> |
![]() |
1769061 | Phoenix Contact | PLUG COMPONENT NOMINAL CURRENT: | RFQ >> |
![]() |
1769065 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1769070000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 48POS OR | RFQ >> |
| 1769074 | Phoenix Contact | PLUG COMPONENT NOMINAL CURRENT: | RFQ >> | |
![]() |
1769078 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM | RFQ >> |
| 1769080000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 4POS 5.08MM BLACK | RFQ >> | |
![]() |
1769081 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM | RFQ >> |
| 1769087 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM | RFQ >> | |
| 1769090000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 6POS 5.08MM BLACK | RFQ >> | |
![]() |
1769094 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1769100 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM | RFQ >> |
| 1769100000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 8POS 5.08MM BLACK | RFQ >> | |
![]() |
1769104 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM | RFQ >> |
| 1769110000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 10POS 5.08MM BK | RFQ >> | |
![]() |
1769113 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1769117 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1769120 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM | RFQ >> |
| 1769120000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 12POS 5.08MM BK | RFQ >> | |
![]() |
1769130000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 14POS BK | RFQ >> |
![]() |
1769133 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM | RFQ >> |
| 1769140000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 16POS 5.08MM BK | RFQ >> | |
![]() |
1769146 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1769150000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 18POS BK | RFQ >> |
![]() |
1769159 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM | RFQ >> |
| 1769160000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 20POS 5.08MM BK | RFQ >> | |
![]() |
1769162 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1769170000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 22POS BK | RFQ >> |
![]() |
1769175 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM | RFQ >> |
| 1769180000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 24POS 5.08MM BK | RFQ >> | |
![]() |
1769188 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1769190000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 26POS BK | RFQ >> |
![]() |
1769191 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1769200000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 28POS BK | RFQ >> |
![]() |
1769201 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1769210000 | Weidmuller | TERM BLOCK PCB 5.08MM 30POS BK | RFQ >> |








