Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 171259-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 171259-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
171259-1
| Part No | 171259-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN RCPT HOUSING 0.25 12POS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Panel Mount |
|---|---|
| For Use With/Related Products: | 0.250" (6.35mm) Quick Connects |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 12 Position Housing Connector Female, Receptacle 0.250" (6.35mm) |
| Gender: | Female, Receptacle |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Style: | Housing |
| Color: | - |
| Series: | Fastin-Faston |
| Note: | Contacts Not Included |
| Material: | - |
| Stacking Direction: | Top to Bottom and Side to Side |
| Number of Positions: | 12 |
| Terminal Type: | Quick Connect, Disconnect |
| Terminal Size: | 0.250" (6.35mm) |
Introduce
We can supply 171259-1 , send us a request quote to request 171259-1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 171259-1.The price and lead time for 171259-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 171259-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 171259-1
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
1712 | Keystone Electronics Corp. | THUMB SCREW KNOB #10-24 | RFQ >> |
| 1712 | Adafruit | AMP AUDIO 2.8W CLASS D | RFQ >> | |
| 1712 SL001 | Alpha Wire | CABLE MIC 2COND 20AWG SHLD 1000' | RFQ >> | |
| 1712 SL002 | Alpha Wire | CABLE MIC 2COND 20AWG SHLD 500' | RFQ >> | |
| 1712 SL005 | Alpha Wire | CABLE MIC 2COND 20AWG SHLD 100' | RFQ >> | |
| 17120 | Desco | DSSPTV GLOVES NITRILE SM 100PC | RFQ >> | |
![]() |
1712000000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712010000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712020000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM | RFQ >> |
| 1712021 | Phoenix Contact | TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM | RFQ >> | |
| 1712025 | Phoenix Contact | CONN TERM BLOCK 2POS 5MM | RFQ >> | |
![]() |
1712030000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712034 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM | RFQ >> |
| 1712038 | Phoenix Contact | CONN TERM BLOCK 3POS 5MM | RFQ >> | |
![]() |
1712040000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
17120402201 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS 2 , | RFQ >> |
![]() |
1712041 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1712050000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712060000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712070000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712080000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712083 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1712089 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PCB | RFQ >> |
![]() |
1712090000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM | RFQ >> |
| 17121 | Desco | DSSPTV GLOVES NITRILE MD 100PC | RFQ >> | |
![]() |
1712100000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712110000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
171212-2 | Agastat Relays / TE Connectivity | 75P PIN HOOD 1/1 | RFQ >> |
![]() |
1712120000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712122 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1712130000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712140000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712150000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
171216-1 | Agastat Relays / TE Connectivity | CONN COMBO HOUSING 6WAY NATURAL | RFQ >> |
![]() |
1712160000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712170000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712180000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712190000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1712193 | Phoenix Contact | PC TERM BLOCK 24A 250V 3POS | RFQ >> |
![]() |
17121992201 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS 2 , | RFQ >> |
| 17122 | Desco | DSSPTV GLOVES NITRILE LG 100PC | RFQ >> | |
![]() |
1712200000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
17122001201 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS 1 , | RFQ >> |
| 17122002201 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS 2 , | RFQ >> | |
![]() |
17122002202 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS 2 , | RFQ >> |
![]() |
17122002204 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS 2 , | RFQ >> |
![]() |
17122002206 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS 2 , | RFQ >> |
![]() |
17122002207 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS 2 , | RFQ >> |
![]() |
1712203 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1712210000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM | RFQ >> |









