Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 17105C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 17105C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
17105C
| Part No | 17105C |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Power Solutions |
| Description | FIXED IND 1MH 190MA 3.3 OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 1mH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.413" (10.50mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 2.1MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 3.3 Ohm Max |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Current Rating: | 190mA |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Material - Core: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tray |
| Detailed Description: | 1mH Unshielded Wirewound Inductor 190mA 3.3 Ohm Max Radial, Vertical Cylinder |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.283" Dia (7.20mm) |
| Series: | 1700 |
| Q @ Freq: | 120 @ 100kHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | 17105C-ND 811-3650 |
Introduce
We can supply 17105C , send us a request quote to request 17105C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 17105C.The price and lead time for 17105C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 17105C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 17105C
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 1710 | Keystone Electronics Corp. | THUMB SCREW KNOB #10-32 | RFQ >> | |
| 1710 SL001 | Alpha Wire | CABLE MIC 2COND 22AWG SHLD 1000' | RFQ >> | |
| 1710 SL002 | Alpha Wire | CABLE MIC 2COND 22AWG SHLD 500' | RFQ >> | |
| 1710 SL005 | Alpha Wire | CABLE MIC 2COND 22AWG SHLD 100' | RFQ >> | |
![]() |
1710-3/4"X36YD | 3M | TARTAN 3/4"X36YD VINYL ELEC TAPE | RFQ >> |
![]() |
1710-3/4"X60FT | 3M | ARTAN 3/4"X60' VINYL ELEC TAPE | RFQ >> |
![]() |
17100 | Desco | FOOT GRND HEEL DISPOS 100PC | RFQ >> |
| 17100-100 | Aven | SOLDER POT 100W | RFQ >> | |
| 17100-150 | Aven | SOLDER POT 150W | RFQ >> | |
| 17100-200 | Aven | SOLDER POT 200W | RFQ >> | |
| 17100-300 | Aven | LEAD FREE SOLDER POT 300W | RFQ >> | |
![]() |
17100-300 | Aven Tools | SOLDER POT 300W | RFQ >> |
| 17100-600 | Aven | SOLDER POT 600W | RFQ >> | |
![]() |
1710052 | Phoenix Contact | CONN TERM BLOCK | RFQ >> |
![]() |
1710056 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
| 1710069 | Phoenix Contact | CONN TERM BLOCK 3POS 9.5MM | RFQ >> | |
| 1710072 | Phoenix Contact | CONN TERM BLOCK2POS 9.5MM | RFQ >> | |
![]() |
1710078 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM | RFQ >> |
![]() |
1710085 | Phoenix Contact | TERM BLOCK | RFQ >> |
| 171011801 | Wurth Electronics | DC DC CONVERTER 0.8V-17V | RFQ >> | |
| 171012401 | Wurth Electronics | DC DC CONVERTER 5-24V | RFQ >> | |
| 171012402 | Wurth Electronics | DC DC CONVERTER 5-24V | RFQ >> | |
| 1710146 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM | RFQ >> | |
![]() |
1710164 | Phoenix Contact | TERM BLOCK 5.08MM | RFQ >> |
| 1710175 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM | RFQ >> | |
![]() |
17102001201 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 1, | RFQ >> |
![]() |
17102002201 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 2, | RFQ >> |
![]() |
17102002202 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 2, | RFQ >> |
![]() |
17102002210 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 2, | RFQ >> |
| 171020302 | Wurth Electronics | DC DC CONVERTER 0.8-3.6V | RFQ >> | |
| 171020601 | Wurth Electronics | DC DC CONVERTER 0.8-6V | RFQ >> | |
![]() |
1710210000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1710214 | Phoenix Contact | TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM | RFQ >> |
| 171021501 | Wurth Electronics | DC DC CONVERTER 2.5-15V | RFQ >> | |
| 171021801 | Wurth Electronics | DC DC CONVERTER 0.8V-17V | RFQ >> | |
![]() |
1710220000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1710230000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1710240000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
17102441001 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 1, | RFQ >> |
![]() |
17102441201 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 1, | RFQ >> |
![]() |
17102441205 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 1, | RFQ >> |
![]() |
17102441208 | HARTING | HAR-BUS HM MALE, TYPE DE, PL 1, | RFQ >> |
![]() |
17102442001 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 2, | RFQ >> |
![]() |
17102442201 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 2, | RFQ >> |
![]() |
17102442206 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 2, | RFQ >> |
![]() |
17102442207 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 2, | RFQ >> |
![]() |
17102444201 | HARTING | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS S4, | RFQ >> |
![]() |
1710250000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1710260000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM | RFQ >> |
![]() |
1710270000 | Weidmuller | TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM | RFQ >> |











