Buy 160-560KS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
160-560KS
Part No 160-560KS
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 56NH 1.195A 88 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:-
Inductance:56nH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Height - Seated (Max):0.080" (2.03mm)
Frequency - Self Resonant:800MHz
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):88 mOhm Max
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Current Rating:1.195A
Current - Saturation:-
Package / Case:2-SMD
Material - Core:Phenolic
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Bulk
Detailed Description:56nH Unshielded Inductor 1.195A 88 mOhm Max 2-SMD
Inductance Frequency - Test:100MHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Series:160
Q @ Freq:48 @ 100MHz