Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 159ZC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 159ZC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
159ZC
| Part No | 159ZC |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | FIXED IND 60MH 2A 700 MOHM CHASS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±15% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 60mH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 2.630" (66.80mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 700 mOhm |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 2A |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 60mH Unshielded Inductor 2A 700 mOhm Nonstandard |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 4.030" L x 2.250" W (102.36mm x 57.15mm) |
| Series: | 159 |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | - |
| Other Names: | 159ZC-ND HM1554 |
Introduce
We can supply 159ZC , send us a request quote to request 159ZC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 159ZC.The price and lead time for 159ZC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 159ZC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





