Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 159ZA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 159ZA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
159ZA
| Part No | 159ZA |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | FIXED IND 300MH 1A 6 OHM CHASSIS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±15% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 300mH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 2.630" (66.80mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 6 Ohm |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 1A |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 300mH Unshielded Inductor 1A 6 Ohm Nonstandard |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 4.030" L x 2.250" W (102.36mm x 57.15mm) |
| Series: | 159 |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | - |
| Other Names: | 159ZA-ND HM2091 |
Introduce
We can supply 159ZA , send us a request quote to request 159ZA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 159ZA.The price and lead time for 159ZA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 159ZA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





