Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1437MS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1437MS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1437MS
| Part No | 1437MS |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | BOX STEEL GRAY 11.75"L X 10.75"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Height: | 4.750" (120.65mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Metal, Steel Gray Hinged Door, Lid 11.750" L x 10.750" W (298.45mm x 273.05mm) X 4.750" (120.65mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 9 lbs (4.1kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | IP54, JIC EGP-1-1967, NEMA 12,13, UL-508 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 11.750" L x 10.750" W (298.45mm x 273.05mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | 1437M |
| Thickness: | 14 Gauge |
| Material: | Metal, Steel |
| Design: | Hinged Door, Lid |
| Features: | Pushbutton Holes - 16 |
| Area (L x W): | 126 in² (813 cm²) |
Introduce
We can supply 1437MS , send us a request quote to request 1437MS pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1437MS.The price and lead time for 1437MS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1437MS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation











