Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1437582-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1437582-2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1437582-2
| Part No | 1437582-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH SLIDE 4PDT 300MA 115V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 15,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Electrical Life: | 15,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 800gf |
| Actuator Material: | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Features: | Tape Seal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 80°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 300mA (AC) |
| Circuit: | 4PDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Detailed Description: | Slide Switch 4PDT Through Hole |
| Actuator Type: | Screwdriver Slot |
| Contact Timing: | Shorting (MBB) |
| Actuator Length: | Flush |
| Series: | ASF |
| Other Names: | ASF71213 |
| Voltage Rating - AC: | 115V |
| Switch Travel: | 2.54mm |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply 1437582-2 , send us a request quote to request 1437582-2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1437582-2.The price and lead time for 1437582-2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1437582-2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation










