Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1437576-4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1437576-4 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1437576-4
| Part No | 1437576-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | SWITCH SLIDE DP3T 300MA 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 200 ~ 600gf |
| Actuator Material: | ABS Plastic, Aluminum Cap |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -15°C ~ 55°C |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 300mA (AC), 200mA (DC) |
| Circuit: | DP3T |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tray |
| Detailed Description: | Slide Switch DP3T Through Hole |
| Actuator Type: | Baton |
| Contact Timing: | Non-Shorting (BBM) |
| Actuator Length: | 12.00mm |
| Series: | CST |
| Voltage Rating - DC: | 12V |
| Other Names: | 1437576-4-ND 14375764 450-1802 CST023NK CST023NK-ND Q1858704 |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Switch Travel: | 30° |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply 1437576-4 , send us a request quote to request 1437576-4 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1437576-4.The price and lead time for 1437576-4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1437576-4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation











