Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 1416K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 1416K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
1416K
| Part No | 1416K |
|---|---|
| Manufacturer | Hammond Manufacturing |
| Description | BOX STEEL GRAY 11"L X 7"W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Height: | 7.000" (177.80mm) |
|---|---|
| Container Type: | Box |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Box Metal, Steel Gray U Shaped Pieces 11.000" L x 7.000" W (279.40mm x 177.80mm) X 7.000" (177.80mm) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Weight: | 6 lbs (2.7kg) |
| Shipping Info: | Shipped from Digi-Key |
| Ratings: | NEMA 1 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 11.000" L x 7.000" W (279.40mm x 177.80mm) |
| Color: | Gray |
| Series: | 1416 |
| Thickness: | 18 Gauge |
| Other Names: | 1416KHM |
| Material: | Metal, Steel |
| Design: | U Shaped Pieces |
| Features: | Vented Panels |
| Area (L x W): | 77.0 in² (497 cm²) |
Introduce
We can supply 1416K , send us a request quote to request 1416K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1416K.The price and lead time for 1416K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 1416K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation










