Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 141451-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 141451-1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
141451-1
| Part No | 141451-1 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | CONN TERM RCPT 14-16AWG CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Insulation: | Fully Insulated |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Length - Barrel: | - |
| Length - Overall: | 0.984" (25.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Diameter: | 0.157" (3.99mm) |
| Detailed Description: | Terminal Connector Female, Receptacle (Socket) 14-16 AWG Crimp Tin |
| Termination: | Crimp |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Diameter - Barrel: | 0.157" (4.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Blue |
| Series: | Shur-Plug |
| Other Names: | 134410-000 |
| Wire Gauge: | 14-16 AWG |
| Features: | - |
| Terminal Type: | Female, Receptacle (Socket) |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Finish: | Tin |
Introduce
We can supply 141451-1 , send us a request quote to request 141451-1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 141451-1.The price and lead time for 141451-1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 141451-1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 141451-1
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
1414 | VCC (Visual Communications Company) | LAMP INCAND RT-4.5 MIN BAYO 14V | RFQ >> |
| 1414 | Keystone Electronics Corp. | CONN PIN RCPT .032-.046 SOLDER | RFQ >> | |
![]() |
1414-10PK | VCC (Visual Communications Company) | LAMP INCAND T-4.5 BAYONET 14V | RFQ >> |
| 1414000 | Phoenix Contact | CONN INSERT SHELL PNL MNT | RFQ >> | |
![]() |
1414000000 | Weidmuller | RSV 1.6 B6 GR | RFQ >> |
| 1414002 | Phoenix Contact | CONN INSERT SHELL PNL MNT | RFQ >> | |
| 1414004 | Phoenix Contact | HOUSING SCREW CONNECTION SOCKETL | RFQ >> | |
| 1414006 | Phoenix Contact | CONN TERM BLK FEED THRU 12-30AWG | RFQ >> | |
| 1414019 | Phoenix Contact | CONN TERM BLK FEED THRU 12-30AWG | RFQ >> | |
![]() |
1414020 | Phoenix Contact | HOUSING SCREW CONNECTION SOCKETL | RFQ >> |
| 1414021 | Phoenix Contact | CONN INSERT SHELL PNL MNT | RFQ >> | |
| 1414022 | Phoenix Contact | END COVER BLUE | RFQ >> | |
| 1414023 | Phoenix Contact | SACC-BP-F-M12/M15-6-SMD SCO | RFQ >> | |
| 1414035 | Phoenix Contact | TERM BLK END COVER OR PART.PLATE | RFQ >> | |
![]() |
1414039 | Phoenix Contact | SAC-4P-30 0-600/M12FS HD | RFQ >> |
| 1414064 | Phoenix Contact | CONN TERM BLK FEED THRU 12-30AWG | RFQ >> | |
| 1414077 | Phoenix Contact | CONN TERM BLK FEED THRU 12-30AWG | RFQ >> | |
![]() |
1414089 | Phoenix Contact | CONN PLUG MALE 4POS CRIMP | RFQ >> |
![]() |
1414100000 | Weidmuller | RSV 1.6 S6 OR | RFQ >> |
| 1414103 | Phoenix Contact | CONN TERM BLK FEED THRU 12-24AWG | RFQ >> | |
| 1414114 | Phoenix Contact | SAC-17P-MS/3 0-35T/FS SH SCO | RFQ >> | |
| 1414129 | Phoenix Contact | CONN TERM BLK FEED THRU 14-30AWG | RFQ >> | |
![]() |
1414132 | Phoenix Contact | CONN TERM BLK FEED THRU 12-30AWG | RFQ >> |
| 1414147 | Phoenix Contact | PROT-M12 MS-M-CHAIN | RFQ >> | |
![]() |
1414200000 | Weidmuller | RSV 1.6 LB 6 GR 4.5 AU | RFQ >> |
| 1414231 | Phoenix Contact | CONN HSG INSERT SHELL PANEL MNT | RFQ >> | |
| 1414232 | Phoenix Contact | CONN INSERT SHELL PNL MNT SNAPIN | RFQ >> | |
| 1414233 | Phoenix Contact | CONN HSG INSERT SHELL PANEL MNT | RFQ >> | |
| 1414234 | Phoenix Contact | CONN INSERT SHELL PNL MNT SNAPIN | RFQ >> | |
![]() |
1414243 | Phoenix Contact | ACCESSORY THREAD ADAPTER M20 | RFQ >> |
![]() |
1414244 | Phoenix Contact | ACCESSORY THREAD ADAPTER M25 | RFQ >> |
![]() |
1414245 | Phoenix Contact | ACCESSORY THREAD ADAPTER M32 | RFQ >> |
![]() |
1414246 | Phoenix Contact | ACCESSORY THREAD ADAPTER M40 | RFQ >> |
![]() |
1414247 | Phoenix Contact | ACCESSORY THREAD ADAPTER PG13.5 | RFQ >> |
![]() |
1414248 | Phoenix Contact | ACCESSORY THREAD ADAPTER PG16 | RFQ >> |
![]() |
1414249 | Phoenix Contact | ACCESSORY THREAD ADAPTER PG21 | RFQ >> |
![]() |
1414250 | Phoenix Contact | ACCESSORY THREAD ADAPTER PG29 | RFQ >> |
| 1414251 | Phoenix Contact | ACCESSORY THREAD ADAPTR NPT 1/2" | RFQ >> | |
| 1414252 | Phoenix Contact | ACCESSORY THREAD ADAPTR NPT 3/4" | RFQ >> | |
| 1414253 | Phoenix Contact | ACCESSORY THREAD ADAPTER NPT 1" | RFQ >> | |
![]() |
1414254 | Phoenix Contact | ACCY THREAD ADAPTER NPT 1 1/4" | RFQ >> |
![]() |
1414256 | Phoenix Contact | ADAPTER ALUMINUM | RFQ >> |
![]() |
1414257 | Phoenix Contact | ADAPTER ALUMINUM | RFQ >> |
![]() |
1414258 | Phoenix Contact | ADAPTER ALUMINUM | RFQ >> |
![]() |
1414259 | Phoenix Contact | ADAPTER ALUMINUM | RFQ >> |
![]() |
1414260 | Phoenix Contact | ADAPTER ALUMINUM | RFQ >> |
![]() |
1414261 | Phoenix Contact | ADAPTER ALUMINUM | RFQ >> |
![]() |
1414262 | Phoenix Contact | ADAPTER ALUMINUM | RFQ >> |
![]() |
1414263 | Phoenix Contact | ADAPTER ALUMINUM | RFQ >> |
![]() |
1414264 | Phoenix Contact | ADAPTER ALUMINUM | RFQ >> |








